Srholec: V r. 1968 bola šanca priradiť sa k ľavicovej západnej Európe

21.08.2013 Bratislava

Bratislava (TASR) - Udalosti, ktoré mimoriadne hlboko poznačia osud národa, ako bola okupácia Československa v roku 1968, si treba pripomínať desiatky a možno až stovky rokov potom, ako sa stali. "Mali sme šancu obrátiť sa na západný typ komunizmu. V západných krajinách boli silné komunistické strany. Mali sme voľbu medzi eurokomunizmom a moskovským komunizmom. Moskovský komunizmus našu snahu obrátiť sa na Západ prevalcoval tankami," povedal pre TASR na margo dnešnej pietnej spomienky na obete 21. augusta 1968 v Bratislave predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) Anton Srholec.

Dodal, že v krajinách západnej Európy sa komunistické strany časom väčšinou transformovali na sociálnu demokraciu, Československo však stratilo dvadsať rokov vývoja. "Československo a Slovensko v ňom v tomto období pustlo. Udomácnila sa tu korupcia a lajdáctvo a preto sme v Európe ako chudobní príbuzní," zdôraznil. "Je to pripomienka veľkej katastrofy, ktorá sa udiala pred 45 rokmi. Nič by sa nemalo potláčať násilím, treba nechať veciam normálny vývoj," zdôraznil na margo okupácie Srholec.

"Pripomíname si dobu, kedy okupantské vojská udusili akékoľvek volanie po slobode a demokracii na Slovensku. Je to signál, že demokracia a sloboda nie je zadarmo. A znamená to zdvihnuté obočie aj na všetky hlasy, ktoré relativizujú vpád sovietskych vojsk a okupáciu," povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a zároveň líder SDKÚ-DS Pavol Frešo. "Treba sa postaviť za ideály ľudí z roku 1968 a aj za obete, ktoré priniesli preto, aby sme tu o dvadsať rokov neskôr slobodu a demokraciu mohli mať," zdôraznil.

"Rok 1968 priniesol pre obyvateľov Československa veľkú nádej na demokratizáciu systému, ktorú vtedy jej tvorcovia nazvali socializmom s ľudskou tvárou. Režimom, ktorý by pripustil pluralitu názorov, možno aj pluralitu politických strán, predstavy boli vtedy rôzne, ale očakávania boli obrovské," pripomenul primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (zvolený s podporou Smeru-SD). "Dnes by sme socializmus s ľudskou tvárou mohli nazvať sociálnou demokraciou. Systémom, ktorý sa snaží spojiť demokratické hodnoty so sociálnym prístupom k človeku a ktorý sa o podporu ľudí uchádza v otvorenej demokratickej súťaži. To sa, žiaľ, vtedy nezlučovalo s predstavou komunistickej moci," vyhlásil. "Preto si vtedy zavolala na pomoc tanky a žiaľ, boli aj obete, ktoré si tu dnes pripomíname. Našou povinnosťou je nezabúdať," dodal Ftáčnik.
 
 
 

Vyberte región